A mediterrn stlus
Ha behunyjuk a szemnket, a mediterrn sz hatsra megelevenedik egy kp: kis hzat ltunk vastag falakkal, nagy zsalugterekkel, getett terrakotta tetcserppel. Lehet valaki olasz, grg vagy spanyol, a dli napsts get erejt nem szereti a sajt brn tapasztalni. Amg kinn tombol a forrsg, a dli emberek becsukott zsalugterek mg visszavonulva tltik sziesztjukat.
A mediterrn stlus leginkbb a szangvinikus – a szangvisz, azaz vr szbl ered –, a vrmes termszet emberek letformja. Olyan szalmalng termszet emberre mondjuk ezt, akinek hevesek az rzelmi reakcii, s amilyen knnyen keletkeznek, olyan knnyen el is mlnak. Az gynevezett olaszos vagy spanyolos temperamentum ember indulatosnak, ingerlkenynek tnik, de aki ismeri, nem tart tle, hiszen tudja, hamar lecsillapodik. Nem haragtart.
A mediterrn ghajlati vben az let is vgletes: a felprgetett napok kzt bell a dli szieszta. E kettssg l azokban az emberekben, akik azonossgot vllalnak a mediterrn letformval, s kls jegyeit maguk kr gyjtik. Aktv llapotukban lelkesek, berek, sokat s tartalmasan beszl trsak, akik igen sok energit kvetelnek a krnyezetktl is.
A vastag, egyenetlenl vakolt falak legtbbszr hfehrek ezen a tjon, de elfordul az okker szn is. Nhol elszeretettel alkalmazzk a kknek egy bizonyos rnyalatt a faszerkezetek festsre, pldul az ablakkereteknl, zsalugtereken, illetve a kls gerendzaton. Padlknt szeretik a terrakottt, a mzas kermialapokat, de a termszetes kburkolatok is kzkedveltek. Ezek az anyagok az id mlsval megkopnak, s ez a patina hozzjrul ahhoz a jellegzetes hangulathoz, ami az elmlt korok benssges lgkrt rasztja. A felforrsodott padlt szvesen locsoljk fel hideg vzzel, gy hstve az egyes helyisgeket.
A sznek s trgyak jtknak befogadsa nmagban is megmozgatja gondolatvilgunkat, aktv fantzialetre sarkall. Nha azonban becsempsz olyan elemeket is, amelyeken megpihenhet a szem, engedi a lazulst, a pihenst, a vgtelensg illzijba ringat.
Spanyolorszgban megfigyelhet a mrok rksge az ttrt, csipkzett fmrcsozatok, az egymsba fond motvumok s a sznes mzas csempk formjban. A szegekkel kivert, dszes vasalatokkal elltott slyos, tmr faajtkat ppgy szeretik, mint az olaszok. Kedvelik a stt rnyalat Jakab-korabeli faragott fabtorokat, a vaspntjaitl slyos ldkat. A kzzel festett terrakotta ednyek – majolikk – megtallhatk minden valamireval hztartsban. A majolika sz tulajdonkppen Majorkrl szrmazik, s a tiszta szn nmz jellemz r. A fehr alapra festett sznpomps, bonyolult mintzat vidmsggal, lettel itatja t az egyszer formj ednyeket.
A grg pleteket a fehrre meszelt falakon kvl a gynyr vaskos faajtk s -ablakok jellemzik. A szllugasokkal rnykolt gynyr erklyek szinte mindentt a grg ptszet visszatr elemei kz tartoznak. A padlt sokfel fekete s fehr kavicsokkal rakjk ki, de kedvelik a mzas, vagy mz nlkli kermialapokat is.
Az erklyeket, verandkat lgiesen finom kovcsoltvasbl, vagy robusztusabb, kbl faragott korlttal hatroljk. A terrakottbl kszlt gynevezett pthoszokat, az risi mret jellegzetes krtai trolednyeket az si technolgira hagyatkozva mg ma is szlvenyigvel getik ki. Szantorini asszonyai hagyomnyos mdszerekkel szvik az lnk szn cskokkal tsztt textileket, gytakarkat.
A stlus sznes, vibrl jegyeit rtkel szemlyisg gyors rzelmi vltozsai okn nha msok szmra kevsb rthet lehet. Kapkodnak tnhet az, aki mindig mst akar, vagy az a vd rheti, hogy nem elg precz, vagy nem tl kitart. Dntseiben gyakran irnytjk pillanatnyi rzelmei, de megri, nem? A vibrl, letteli valsgot vlasztotta, s az lethez hozztartozik a vidmsg s a szomorsg, a srs s a nevets, a harsny, kirobban energia s a pihens is.
A stlus jegyeit sszegezve: a mediterrn lgkrre jellemz a hvset raszt csempepadlzat, a girbegurba vakolat, fehrre meszelt fal, a kovcsoltvas rcs, kiegsztk. Ha ezt megtoldjuk gyknysznyegekkel, egyszer vonal btorzattal, dszt keznk nyomval, s ha netn egyszer kermiaednyekben mg egy-kt mediterrn nvnyt is el tudunk helyezni, mris hvhatjuk a vendgeket egy szuflakira, pizzra vagy paellra.
|