Cikkek : Mit rdemes tudnunk a sznekrol? |
Mit rdemes tudnunk a sznekrol?
Biztosan jrtak mr gy, hogy egy kedves ismerosk elmeslte milyen gynyru piros plt ltott a kirakatban s arra krte nket, ksrjk el megvsrolni a ruhadarabot. m amikor a kirakatban megpillantottk a plt, nem igazn rtettk, hogy tetszhet valakinek ppen ez a piros, hiszen nk kevsb lnk sznt kpzeltek el.
Ilyen esetben automatikusan egy neknk tetszo sznrnyalatra gondolunk, ami nem felttlenl egyezik meg beszlgeto trsunk elkpzelsvel.
A sznek rzkelse szubjektv dolog, pldnkbl is lthat, hogy mindenkinek mst s mst jelent egy-egy szn. A szneknek a divatban, pszicholgiban, az eszttikban is szerep jut, szmos tudomnyg foglalkozik a sznek hatsaival.
A szneket tbbflekppen llthatunk elo. Az additv - hozzad - sznkeverst a televzizsban s a szmtstechnikban alkalmazzk, ilyenkor a fnysugarak sszeaddnak s ezek kpzik a szemnk ltal rzkelt szneket. Ezek a sznek egszen msknt viselkednek, mint a szubtraktv - kivon - sznkeverssel elolltott sznek, melyekrol itt sz lesz.
A szneknek hrom alapveto tulajdonsga van:
- sznrnyalat vagy sznkarakter: a klnbzo szneket jelenti, pldul kk, srga, vrs
- kromatikus intenzits: a teltettsg mrtkt jelenti, pldul ha lnk kket feketvel, vagy fehrrel kevernk, kevsb lnk, tompbb sznt kapunk
- tnusrtk: a szn vilgossgt, vagy sttsgt jelenti, vagyis azt, hogy mennyire visszatkrzo az adott szn; egy szn vilgos sznrnyalata fehr hozzadsval, stt sznrnyalata fekete hozzadsval keletkezik.
A sznkr
A sznek kztti kapcsolat vizsglata sorn taln mindenkinek a sznkr jut elsoknt az eszbe. Az elso ltsra bonyolultnak tuno bra alaposan megszemllve j nhny fontos sszefggsre dert fnyt a sznek kapcsolatrl s a sznkevers mikntjrol.
A krmentn az alapsznek tmeneteit, az elsodleges s a msodlagos szneket talljuk, sugrirnyban pedig a sznek intenzits vltozst lthatjuk.
A sznkr tetszs szerint bovtheto, gy, hogy a ltrejtt egyms melletti szneket jra keverjk, gy jabb s jabb szneket kapunk.
A sznek ilymdon trtno elolltsa nagyszeru szrakozst nyjthat gyermekeinknek, nem kell hozz csak 1-1 tubus tempera a hrom alapsznbol.
Az alapsznek intenzitsa
Az elsodleges - primer - sznekbol
- vrs
- kk
- srga
elvileg minden szn elollthat, de ezek a sznek tnuserejkben s intenzitsukban is alulmaradnak.
A msodlagos - szekunder - sznek az elsodleges sznekbol jnnek ltre, a harmadlagos szneket pedig egy primer s egy szekunder sznbol kapjuk.
Elsodleges s msodlagos sznek
Nagyon fontosak a muvszetekben s a dekorciban az gynevezett komplementer sznek. Ezek a sznkr ellenttes pontjain tallhatak, vagyis egymssal szemben.
rdekes hatst rhetnk el kombincijukkal, mert egyms mell tve klcsnsen fokozzk egyms teltettsgt, vagyis eros kontrasztot kpeznek.
Komplementer sznek
A lertak alapjn egyszerunek tunik brmely szn kikeverse, mgis a tapasztalat azt mutatja, hogy ez az egyszerunek ltsz feladat is komoly megprbltatst jelenthet kello gyakorlat hinyban.
Ksrletezhetnk a hzilagos sznkeverssel, csaldtagjainkkal kzsen kellemes szrakozt nyjt, de otthonunk sznei esetben inkbb krjk szakember segtsgt, vagy kevertessk ki gppel a megfelelo sznt.
A sznkikeverst vllal zletekben sznsklbl vlaszthatjuk ki a neknk tetszo sznrnyalatot.
Az esetleges meglepetsek elkerlsre, rdemes a sznminta alapjn megfelelonek tuno sznnl egy rnyalattal vilgosabbat vlasztanunk, hiszen nagy felleten sokkal eroteljesebbnek hatnak a sznek.
|