Cikkek : rk tavaszban - A mediterrn laks |
rk tavaszban - A mediterrn laks
Ha azt szeretnnk megfogalmazni, melyek e stlus legjellemzõbb vonsai, akkor mindenek elõtt ptszeti sajtossgaihoz kell fordulnunk. Cikknkben ezeket ksrlem meg sszefoglalni szp kpek ksretben.
Az ilyen plet legmarknsabb ismrve a nvnyzettel val kapcsolat. Sok rkzld hatrozza meg a ltvnyt. A hz mintegy megbjik a pomps tj, kert elringat melegben. A zldek szabad burjnzsbl szinte szre- vtlenl jutunk a teraszra, ahonan kzvetlenl lpnk a laksba.
A tjba illeszkedst segti a dlvidken szoksos, alacsony hajlsszgû tetõ, mg dlebbre a lapostetõ, amely a sziklaszerû pleteket fedi. Arrafel termszetesen knnyû ilyen mdon ptkezni, hiszen tlen nem esik h.
Minthogy azonban a mai ptsi technolgik mellett mr a kontinentlis ghajlaton is lehet hasonl formj s egyszersmind nagy teherbrs fedlszket konstrulni, csak az ptsi elõrsok nehezthetik meg a tervezõ dolgt, hogy szabadjra engedje fantzijt.
A burjnz termszettel mr tbb a problma, mivel a mediterrneum nvnyvilgt nem knnyû meghonostani. Nlunk a plmk s a lenderek csak nyron pompznak, illetve jl fûttt belsõ terekben maradnak meg. S mg komolyabb akadlyt jelenthet a telek mrete: a dlvidken megszokotthoz kpest ugyanis nlunk a se nem nagy, se nem kicsi az ltalnos.
A kzepes nagysg telkeken a kertstõl szmtott x mterre elhelyezkedõ pletek radsul tri szerkezetkben is msok lesznek: a mediterrn vilgra jellemnzõ tgassg s sszkp rzett nem nyjtjk. A jogszablyok merevek, nem teszik lehetõv, hogy olyan hzat ptsnk, amely a telekhatron helyezkedik el s kzpen legyen egy triumos kertecske, ami egybknt mikroklmjval lehetõv tenn az eredeti flra megteleptst is.(Tlre fedhetõ volna.)
A teraszok, verandk, torncok nlunk is kedveltek, gy alkalma- zsuk nem jelent akadlyt. A lombhullat fk miatt azonban õsszel a takartsuk gondot okoz. Az ablakokon, ajtkon hasznlatos zsalugterek, spalettk nvelik a biztonsgot - igaz, a dli vidke- ken azrt tallkozunk velk, mert a vakt napfnytõl s a hõsgtõl vjk a lakkat.
Kln kell szlnunk a klsõ s a belsõ kapcsolatrl. Nagymretû vegezett felletek kapcsoljk ssze a klsõ termszetet s a laks belsõ tereit. Ennek tvtele ma mr - a korszerû nylszrknak s szigetelsi aljrsoknak ksznhetõen - nem tkzik akadlyba, de felmerl a krds: mi trul elnk az ablakbl. Netn a szomszd tõlnk nyolc mterre elhelyezkedõ csupasz fala vagy a domboldalat elcsft lakztelep? S arrl se feledkezznk meg, hogy minl dlebbre megynk, a meleg miatt annl kisebbek az ablakok (nlunk ugyanakkor a hideg ellen kell inkbb vdekezni).
A meleg ghajlat orszgokban a trsadalmi rintkezs fõleg az utckon s a kertekben zajlik, s ms ritmusa van az letnek is: a hûvsebb esti, jszakai rk kapnak jelentõsget. A sznek s a formk a ragyog napstsben szinte lnek. Alighanem azrt keresik sokan nlunk is ezt a hangulatot, hogy becsempsszenek egy kis nyarat az letkbe tlen is, a hideg s rideg vrosias krnyezetbe.
Kezdjk a mediterrn lakberendezst a padlburkolattal! A jellemzõ a hidegburkolat. Eredeti kzegben ez a legclszerûbb, hiszen egyrszt olcs, mivel kõbõven ll renelkezsre, msfelõl a melegben kifejezetten kellemes a hûvs padl.
A mi ghajlati viszonyaink kztt azonban ms a helyzet. Azokban a helyisgekban, amelyek kzvetlenl kapcsoldnak a kerthez, j megolds a hidegburkolat. A tisztn tarthatsga is mellette szl. Klnsen impozns ltvny, amikor a terasz s a nappali padlja azonos anyagbl kszl. A nappali al azonban - az õszi-tli hnapokra tekintettel - padlfûts szksges.
Nem kis problmt jelent a megfelelõ padllap kivlasztsa. Kt szempont - a csszsgtls s az eszttikus megjelens - gyakran tkzik egymssal. Azt tancsolhatjuk, hogy a privt znban (hlk, gyerekszoba) melegburkolat legyen, padlfûts ott ezrt nem szksges.
Ugyancsak jellegzetesek a sznek. Minl dlebbre megynk, annl vilgosabb a kolorit, vgl a meszelt fehr az uralkod, amelyet egy-egy lnk sznfolttal dsztenek. Termszetesen a szikrz napstsben az amgy hûstõ fehr is mskpp hat, mint nlunk. Sznes belsõ terekkel inkbb csak a templomok, palotk mrvnyfalain tallkozunk. Ezt a pompt sugallja az gynevezett velencei vakolat, teltett szneivel s mrvnyozott faktrjval. Nlunk is egyre tbb laksban tallkozunk vele, hiszen kellemes-vidm hangulatot sugall.
Divatos a mersz, erõteljes sznezs is, illetve a sznek vltogatsa a klnbzõ falskokon. De persze nem rt az vatossg: a kevesebb olykor tbb, azaz vigyzzunk, nem szerencss az egysg rovsra sziporkzni. Viszont ne feledkezznk meg a borkoltglrl, amely eleve sznes s ltvnya nagyon kellemes hatst kelt.
A kztudat a kovcsoltvas, a rattan- s a ndbtorokat tekinti a mediterrn lakberendezs tipikus elemeienek. Ezek a trgyak knnyed s szabad formlsak, ily mdon keltik a termszetessg rzett.Vltozatlanul a nagy tr, a viszonylag kevs btor (azok is szigetszerû elhelyezse), egszben a laza sszekp a meghatroz. Benne az tkezõasztal dominns darab, nemcsak ltvnyval, hanem azltal is, hogy a csaldi-trsasgi let egyik legfontosabb szntere szervezõdik krje.
Ami az ott ragyog fnyeket illeti, nlunk ptolni kell õket. Egyarnt fontos a tr erõteljes megvilgtsa, illetve a bujtatott lmpk plasztikai
hatst keltõ sok-sok apr fnyeffektusa.
A mediterrn enteriõr kialaktsban egybknt kt alapvetõ mdszer lehetsges: belsõptszetileg rszlet- gazdagon megformlt tr, puritn, tiszta felptsû btorokkal, illetve egyszerû, tiszta tr, sokfle izgalmas berendezsi elemmel. A spanyol-olasz designerek szmra ugyanis nem az anyagszerûsg (meg a technolgia) fontos, inkbb a szemet szeretnk jllakatni.
|